זרית האוהדים

fifpro

פינת המומחה: תנו הזדמנות לשוער הישראליתנו הזדמנות לשוער הישראלי

בשנים האחרונות הורע מעמדו של השוער הישראלי  זאת בעקבות ריבוי שוערים זרים ולראיה בשנה החולפת מחצית מהשוערים בליגת העל היו שוערים זרים .


הסיבה העיקרית למצב שנוצר הוא חוסר אמון של המאמנים הישראלים בשוער הישראלי, רובם מעדיפים להביא שוער זר עם ניסיון מאשר לתת הזדמנות לשוער צעיר חסר ניסיון שגדל במחלקת הנוער, רובם רוצים לראות תוצאות מידיות  ואין להם סבלנות לפתח שוער צעיר ולשלם שכר לימוד.


כיום בעידן המודרני שבו "הכסף הגדול" הוא מרכיב חשוב ותפקיד השוער הוא תפקיד קריטי ומשמעותי, מאמן יודע שבמידה ויציב בשער שוער צעיר חסר ניסיון  הוא יכול לראות את עצמו מפוטר במחזור השביעי.

רוב השוערים הזרים, מלבד בודדים, לא השאירו חותם גדול על הכדורגל הישראלי ובמקרים רבים לאחר שנה חזרו לארצות מולדתם.

המאמנים חייבים לדעת כי במידה ויתנו הזדמנות  לשוער צעיר מקומי הם ייהנו מאהדת הקהל ויוכלו להביא שחקן שדה זר של חשבון שוער זר.בסון על הרוש: שוער העתיד של ישראל (צילום באדיבות אתר ONE)


בשנים האחרונות גדל בישראל דור מוכשר של שוערים אתלטיים ופיזיים המוכנים לעבוד קשה על מנת להצליח אך לצערי הרב כאשר הם מסיימים את גיל הנוער הם מוצאים את עצמם על הספסל של הקבוצה הבוגרת או משחקים בליגה נמוכה.

כיום כל קבוצה המכבדת את עצמה מחזיקה מאמן שוערים מוסמך לקבוצות הבוגרים ולקבוצות הנוער.מאמנים אלה עושים עבודת קודש ומשקיעים שעות על גבי שעות בכדי לטפח את השוערים הצעירים ותורמים מניסיונם ומהידע שצברו  במשך השנים על מנת לשפר את יכולתם של השוערים הגדלים במחלקות הנוער.


בעבר הכדורגל הישראלי היה משופע בשוערים ישראלים שהפכו לסמלים בקבוצותיהם. די אם אזכיר את אריה בזרנו, אריה חביב, איציק ויסוקר, יוסי מזרחי, גיורא אנטמן, בוני גינזבורג, יעקב חודורוב, לופא קדוש, יוזי סורינוב ורבים אחרים.מאמנים לא פחדו לתת הזדמנות לשוערים ולטווח הארוך הדבר הוכיח את עצמו.

בעיה דומה קיימת גם בליגה האנגלית.אנו מבחינים כי גם בליגה זו, הנחשבת לטובה בעולם, קיימת בעיה עם השוערים האנגליים כאשר שוערים מהאיחוד האירופאי ומדרום אמריקה דוחקים את רגלם של השוערים האנגליים, דבר הבא ליידי ביטוי במונדיאל האחרון כאשר עד פתיחת הטורניר קאפלו לא החליט עם איזה שוער לשחק עקב מבחר דל מאוד של שוערים.


בסופו של דבר הועדף רוברט גרין שכשל המשחק הראשון ולשער נכנס דיוויד גיימס בן ה -40.

תופעה זו לא נעלמה מעיניהם של ראשי ההתאחדות לכדורגל ובשנה האחרונה הוקדם פרוייקט השוערים של ההתאחדות, שבו אני נוטל חלק, ומטרתו היא לאתר לטפח ולהכשיר דור חדש של שוערים ישראלים שבעתיד יוכלו למלא את החלל שנוצר.


הפרויקט מיועד לשוערים בגיל 14-21 כאשר בכל שבוע מתקיים מפגש כפול ובו נוטלים חלק כל אותם שוערים שאובחנו וסומנו כבעלי פוטנציאל להגיע לרמות הגבוהות.

כאשר אני מסתכל על משחקי ליגת העל בשבוע האחרון (מחזור 8), אני מוצא כי מתוך 16 קבוצות רק 5 שוערים  זרים שיחקו בהרכב הראשון כאשר בשנה שעברה הסטטיסטיקה נטתה לכיוון השוערים הזרים.

רן בן שמעון נותן קרדיט לשוערים הישראלים שלו (צילום באדיבות ONE)

במה מצוינת עבור השוער הישראלי היא הליגה הלאומית בה ניתן לצבור דקות משחק וניסיון ולחזור בשלים יותר לליגה הראשונה.השנה להבדיל משנים קודמות ידו של השוער הישראלי על העליונה כאשר בכל קבוצות הליגה משחקים שוערים ישראליים המפגינים יכולת גבוהה,

בהזדמנות זו אני רוצה לציין את פרדי דוד וג'ון גריגורי שלא היססו והחליפו את השוערים הזרים שאכזבו ברובי לבקוביץ ויוסי שקל ואני בטוח שלטווח ארוך המועדונים שלהם יקצרו את הפירות.


כמו כן אני רוצה לציין את רן בן שמעון שממשיך לתת קרדיט לגיא חיימוב ולדני עמוס, את הפועל פתח תקווה שמעדיפה את שניר דורי על פני וויליאם אמאו, את הפועל רמת גן שנותנת במה לאיתי ארקין וכמובן את ביתר ירושלים שמגדלת את אריאל הרוש שוער העתיד של ישראל.

האם יש שינוי במגמה?

ימים יגידו

הכותב הינו עופר בסון, מאמן שוערי הפועל רעננה, מאמן בפרויקט השוערים של ההתאחדות   לכדורגל, מרצה בקורס מאמני שוערים מטעם ההתאחדות לכדורגל, מרצה בקורס מאמנים בוינגייט.


.